Kolonie – w jakim wieku dziecko gotowe jest na taki wyjazd?

Kolonie organizowane są dla dzieci w wieku 8-12 lat. Dostępne na rynku są również kolonie maluszkowe dla nieco młodszych pociech zwykle 6 letnich. Jednak gotowość dzieci na wyjazd na kolonie to bardzo indywidualna sprawa. Jedne będą chętne już w wieku 6 lat, drugie z kolei zgodzą się na kolonię mając 12 lat. Ważne jest aby nie zmuszać dziecka do wyjazdu. Może to wówczas skutkować niechęcią do dalszego podróżowania. Warto porozmawiać z dzieckiem o koloniach, poopowiadać im na czym one polegają, co tam dokładnie się dzieje. Jeżeli dziecko poczuje chęć, na pewno o tym prędzej czy później powie.

Kolonie w Polsce

Kolonie letnie odbywają się nad morzem, nad jeziorami oraz w górach. Najpopularniejsze są te nad Bałtykiem. Popularne nadmorskie miejscowości, w których realizowane są kolonie dla dzieci to między innymi: Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Mielno, Łazy, Darłowo, Ustka, Rowy, Łeba, Władysławowo, Jastarnia, Hel, Jantar, Stegna. Każde z tych miejsc oferuje piękne plaże, stragany oraz mnóstwo atrakcji.

Kolonie nad jeziorami w lecie również cieszą się dużym zainteresowanie. Warmia i Mazury, Kaszuby, Pojezierze Drawskie – te regiony oferują przepiękne jeziora oraz bogatą infrastrukturę do sportów wodnych. Można tutaj nie tylko odpocząć ale i zaznać wodnego szaleństwa.

Kolonie w górach są najpopularniejsze zimą, kiedy dzieci wyjeżdżają na kolonie narciarskie/snowboardowe/łyżwiarskie. Latem jednak również mają spore grono fanów. Uczestnicy kolonii w górach mają okazję powędrować po ciekawych szlakach turystycznych oraz podziwiać niesamowite widoki.

Kiedy i jak zarezerwować kolonię?

Oferta kolonii na rynku jest bardzo bogata. Kolonie z roku na rok zapewniają ciekawszy program, nowsze tematyki, większe atrakcje. Kolonie letnie dostępne są już mniej więcej w marcu. Jest to odpowiedni czas aby rozejrzeć się za interesującą dziecko opcją. Rezerwację najlepiej dokonać do końca maja, wówczas miejsc jest jeszcze sporo. Należy jednak pamiętać o tym, że każda kolonia ma limitowaną liczbę miejsc. Szybka rezerwacja, gwarantuje miejsce na wybranej kolonii.

Kolonie rezerwuje się przez stronę internetową, mailowo lub telefonicznie. Najwygodniej wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej. Po kilku minutach zwrotnie na maila przyjdzie wiadomość zawierająca komplet dokumentów oraz dalsze instrukcje dotyczące między innymi płatności. Jest to szybki i bezpieczny proces.

Kolonie – jaką tematykę wybrać?

Tematyk kolonii jest tyle co zainteresowań dzieci. Każde znajdzie odpowiednią kolonię dla siebie.

Wszystkim aktywnym Smykom polecane są kolonie sportowe. Tutaj gwarantowana jest codzienna, spora dawka ruchu. Najpopularniejsze są ogólnosportowe kolonie podczas których dzieci mają okazję spróbować mnóstwo aktywności. Wśród nich są znane i lubiane dyscypliny jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis stołowy, skok w dal, rzut do celu, badminton i tym podobne. Dodatkowo mają okazję spróbować piłki wodnej, aquafitness, kajakarstwa, slackline, wodnego ping-ponga, chodzenia na szczudłach, tchoukballa, dart mastera i innych. Sportowe kolonie to także kolonie żeglarskie, kolonie piłkarskie, kolonie taneczne, kolonie jeździeckie, kolonie tenisowe, kolonie windsurfingowe.

Dla artystycznych duszyczek odpowiednie będą kolonie artystyczne. Podczas nich uczestnicy uczą się nowych technik artystycznych. Przeprowadzane są z rysowania i malowania różnymi sposobami oraz akcesoriami, a także z lepienia, rzeźbienia, wyklejania, konstruowania, ozdabiania, szycia. Program jest bardzo urozmaicony.

Poszukiwacze przygód świetnie się odnajdą na koloniach survivalowych. Kolonie te uczą jak przetrwać w lesie. Jak zbudować szałas, jak rozpalić ogień, jak przewidzieć pogodę, jak korzystać z mapy i kompasu, jaki kamuflaż będzie najlepszy – to i wiele więcej dowiedzą się uczestnicy kolonii survivalowych. Równie świetne są kolonie paintballowe, ASG, militarne. Moc wrażeń gwarantowana. 

Inne ciekawe kolonie, które można znaleźć na rynku to kolonie przygodowe, kolonie LEGO, kolonie minecraft, kolonie językowe, kolonie wodne, kolonie z Harrym Potterem, kolonie Scooby Doo, kolonie z Panem kleksem, kolonie tylko dla chłopców, kolonie tylko dla dziewczynek, kolonie majsterkowicza, kolonie ekologiczne, kolonie naukowe i wiele więcej.

Dlaczego warto wysłać dziecko na kolonię?

Kolonie to czas świetnej zabawy, nauki oraz poznawania. Podczas takiego wyjazdu dzieci uczestniczą w różnorodnych, ciekawych zajęciach w grupach rówieśniczych. Wszystko odbywa się pod nadzorem doświadczonej oraz wykwalifikowane kadry. Dzięki temu rodzice mogą być spokojni o swoje pociechy. Kolonie zgłaszane do kuratorium oświaty spełniają wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Ośrodki w których realizowane są kolonie są nie tylko komfortowe ale i bardzo atrakcyjne. Standard spełnia wymagania najbardziej wybrednych klientów. Kolonie to sposób na radosne i aktywne wakacje. Dodatkowo udany wyjazd zachęci dziecko do kolejnych wyjazdów.